Aktuality

Momentální komunikace může posílit vaši značku

Nakupující zákazníci naslouchají nejenom komunikaci ze strany značky, ale také momentální komunikaci. Takový je závěr nákupního marketéra Hanse de Vriese, který pracuje pro uzenářskou firmu Stegeman. Tato značka se letos v létě spojila s výrobci Duvel Moortgat (pivo La Chouffe) a Emmi (sýr Kaltbach), aby v supermarketech AH XL společně vytvořili speciální propagační expozici na téma posezení s přáteli.

Ukázalo se, že podobné koncepty ukazující momenty konzumace spotřebitele oslovují. Snáze se pak nechají přesvědčit k samotnému nákupu. Kdo pochopí, co se v lidech v okamžiku nákupu odehrává, může začít se svými zákazníky budovat vztah. Ale jakým způsobem se dají nakupující zákazníci nejlépe oslovit? Níže naleznete několik tipů, jak co nejlépe využít momenty konzumace.

1. Zaměřte se na nakupující zákazníky (shoppery), ne na spotřebitele

Spotřebitelé spotřebovávají a používají, kdežto nakupující zákazníci jsou ti, kdo kupují a platí. Nákupní marketing se zaměřuje na „aktivní“ rozhodovací proces spotřebitele při nákupu. Proto jsou také poznatky o chování nakupujících v obchodě nezbytným doplňkem budování „pasivního“ povědomí a preferencí ve spotřebitelském marketingu. Měli byste tedy vědět, co brání nakupujícím v tom, aby kupovali právě vaši značku (nebo druh výrobků). Jaké příležitosti ke konzumaci tu jsou? Jakou roli hraje cena ve srovnání s ostatními faktory, jako jsou pohodlí, pohoda nebo udržitelnost? Jaké možnosti vzniknou, když dojde ke změnám v používání nebo v konzumaci?

2. Nabízejte řešení

Mějte na paměti, že nakupující zákazník se ve výsledku rozhodne zakoupit takový výrobek, který mu poskytne nejvhodnější řešení jeho potřeb. Spolupráce s jednou nebo více jinými značkami může být v takových případech velkou výhodou. Jistě jste si v poslední době všimli, že stále více supermarketů do části chladicích regálů umisťuje vybrané čerstvé výrobky, které společně tvoří kompletní pokrm. Zákazník si vybere kartičku s receptem, který ho zaujme, a během chvilky vyhledá potřebné ingredience, jako je předem opracovaná zelenina, maso, čerstvá omáčka nebo těstoviny. V současnosti je to totiž právě pohodlí, za které jsou mnozí zákazníci ochotni si připlatit.

3. Pamatujte na cestu ke koupi

Přestože u nakupujících zákazníků je nutno zaměřit se na realizaci nákupu, rozhodovací proces neprobíhá pouze před regálem v obchodě. Důležitou roli samozřejmě hraje i preference značky, a proto v celkové strategii značky nesmí chybět povědomí o ní (brand awareness). Je proto důležité, aby značka komunikovala v samotném obchodě (in-store) stručně a jasně. Když je vše moc komplikované, zákazníci se obrací na výrobky s nejnižší cenou.

Sdílet tuto stránku

Contact us

Contact